#1 RapFromAmerica – legendární skupina z Queensu Mobb Deep

0

Máme tu první díl nového seriálu Rap From America. Jak název napovídá, tak každý díl bude věnovaný jedné více či méně slavné osobě nebo skupině. V článku budeme rozebírat jejich díla, úspěchy, osobní životy a další zajímavosti. Dnes to bude o newyorské skupině Mobb Deep.

Na konci 80. let minulého století nastal převratný zlom v gangsta a hardcore rapu. Zatím co západ měl pětici, která dala dohromady pěst známou jako N.W.A, na východě tato vlna přišla (nepočítáme-li Boogie Down Productions a jejich LP Criminal Minded) až s dvojicí středoškoláků, kteří si tehdy říkali „Poetical Profits“, potom se přejmenovali na Mobb Deep. Skupinu tvořil Havoc a Prodigy, který 20.6. tohoto roku ve věku 42 let zemřel na následky onemocnění srpkovitou chudokrevností s níž bojoval od dětství.

(Nalevo Prodigy spolu s Havocem dávno před vydáním slavného alba The Infamous.)

Jejich první debutové album Juvenile Hell vyšlo v roce 1993. Už v téhle desce je slyšet osobitý styl a velký pokrok v hardcore rap stylu, ovšem mezi posluchači se moc neuchytila. Jejich vzestup přišel až v roce ’95 s albem The Infamous, které se stalo epochálním. Spolu s mistrovskými díly těch let, jako třeba Illmatic od Nas-e, či Ready to Die od Biggie-ho si album zaslouženě vysloužilo nálepku “klasika rapu“.

Další roky, co se týče kariérního vzrůstu šly dobře, album Murda Muzik (1999) dokonce za prodejnost obdrželo platinovou cenu. Ale jak už to tak bývá, tak skupina zakusila i horší časy. Pokles zájmů fanoušků v letech 20002004 kvůli beefu s Jay-Z a také proto, že v následujících dvou deskách směřovali svým stylem hudby od zaběhnutých zvyků. Štěstí se na ně usmálo na jaře roku 2005, kdy Mobb Deep podepsali smlouvu s G-Unit records a nahrály celkem slušnou desku Blood Money. V roce 2009 křídla rappera 50 Centa opustily a teprve po pěti letech opět vydali desku s vystihujícím názvem (protože je také poslední) The Infamous Mobb Deep. Dvojalbum, jedno s novými skladbami a druhé s nezveřejněnými tracky z let ’94’95.

Co se týká sólových alb obou interpretů, tak Havoc měl vždy úspěch spíše na společných albech skupiny, ale za to vyniká jako producent. Prodigyho sólo kariéra měla větší potenciál. Jeho debutové sólo album H.N.I.C. z roku 2000 mělo velice slušný ohlas u posluchačů.

 

Zajímavosti a fakta ze života Prodigyho a Havoca:

  • Svoji sloku v nejznámější písni od Mobb Deep “Shook Ones pt. II“ napsal Prodigy pod vlivem drogy PCP (známou také jako Andělský prach).
  • Skupina měla například dobrý vztah i s Wu-Tang Clanem. Album The Infamous zásadně ovlivnilo proslulé album Only Built 4 Cuban Linx… od Raekwona.
  • Oba rappeři žily v Queensbridge v New Yorku, ale potkali se až na vysoké škole umění a designu na Manhattanu.
  • Havoc je hlavním producentem hudby u všech písní kapely. Mimo jiné dělal beaty i pro: Eminema, Onyx, Method Man atd.
  • Kvůli osobním sporům nahrál v roce 2012 Havoc na Prodigyho diss. Odpovědi se nedočkal. Následující rok se na všechno zapomnělo a byli spolu opět za dobře.
  •  Prodigy byl několikrát zadržen a stíhán za držení zbraně a marihuany. V říjnu roku 2007 byl odsouzen za stejný čin ke 3 letům vězení.
  • Roku 2011 vyšel dokumentární film, který dokumentuje hip-hopové umělce, kteří kdy byli za mřížemi. Zahrál si tam i Prodigy.

Tento článek je věnován nedávnému úmrtí Prodigyho. S jeho smrtí skončila i jedna velká éra The Infamous Mobb Deep.

R.I.P

Pre nahlásenie článku musíte byť najprv prihlásený.
Šéfredaktor magazínu Rapresent.eu. Mám rád striktní rap, nejvíc sleduji CZ/SK scénu a US. Je mi bližší tradiční boombap styl než trap. Dále jsem fanouškem horrorcoru a líbí se mi sci-fi témata. Proto je mým oblíbeným rapperem James Cole a za slovenskou scénu u mě vede Supa.
ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here