MARKS: Chcem to robiť inak. (Rozhovor)

0

Marks, vlastným menom Marko Parničan, je slovenský raper zo Zvolena. Aj napriek mladému veku, 19 rokov, sa Marksovi darí dobre. V dnešnom rozhovore a celkovo prvom na našom webe sa s Marksom porozprávame o jeho albume Kontrast a o tom, čo nové chystá.


1. Ahoj Marks. Som rád, že si prijal pozvanie na rozhovor pre náš web. Nie je to dlho, čo si odovzdal svetu svoj projekt Kontrast, v ktorom videoklipy na seba postupne nadväzujú a tak tvoria niečo vo forme filmu. Myšlienka to je na jednotku. Aké si dostal ohlasy?

Ahoj, ďakujem za oslovenie a priestor. Aké boli ohlasy? Poviem to takto. V dnešnej dobe sú IN iné veci a “štýl“, ktorým sa prezentujem ja, je pre mnoho ľudí povedzme „nezaujímavý“, „mäkký“, či dokonca možno až príliš „moralistický“. S tým som ale rátal. Každopádne sa našlo veľa ľudí, čo tento projekt dokázalo oceniť a práve to, že idem úplne inou cestou sa im pozdávalo. Záleží len na tom, čo od toho človek čaká. Či fame, peniaze, pozornosť, obdiv a views, alebo je jeho zámer hlbší. Ja som chcel aby to ľuďom pomáhalo postaviť sa na nohy v ťažkých chvíľach a možno im v niektorých sférach aj pomohlo pootvoriť oči a to si myslím, že sa podarilo. Vždy som chcel robiť hudbu s výpovednou hodnotou a niečím prispieť, spraviť svoje okolie aspoň o niečo lepším miestom a rozhodne som odhodlaný v tejto myšlienky pokračovať aj naďalej.

Zdroj: rukahore.sk

2. Tvoj album Kontrast obsahuje 16 skladieb, ktoré hovoria do duše nie jednému človeku. Je to album o dnešnej realite a hodnotách. S ktorým trackom si najviac spokojný, na ktorom si pracoval najdlhšie a ktorý považuješ za najsilnejší?

Je ťažké to takto zhodnotiť, keďže v každom z tých songov je kus mňa a každý jeden z nich má niečo do seba. Dá sa povedať, že úplne spokojný už nie som ani s jedným z týchto songov, keďže boli nahraté tak pred dvoma rokmi a za tú dobu v tom vidím strašne veľa nedostatkov, ale to tak proste býva vždy. Najdlhšie som ale pracoval asi na skladbe “Titanik“ a za najsilnejší považujem osobnú skladbu “Kým je čas“.

3. V tvojich skladbách cítiť aj ten punchline. Ako dlho priemerne píšeš jeden text?

Keď už niečo robím, tak sa to snažím robiť poriadne. Keď prvoligoví reperi používajú v skladbách rýmy typu “ja -hra“ tak mi je z toho do plaču. Hudbu beriem ako umenie a zas texty ako jednu z najvýraznejších prvkov mojej tvorby, na ktorých to v podstate všetko staviam. To znamená, že sa snažím o to, nech to je práve po lyrickej stránke čo najpestrejšie a najzaujímavejšie. To však bude cítiť hlavne na ďalších veciach, ktoré prídu čoskoro. Taký hodnotný, hlboký text na určitú tému s bohatou lyrickou výplňou, tak aby som s ním bol spokojný napíšem v priemere za 2-3 hodinky, ale vždy potom ešte aspoň týždeň vylaďujem detaily a snažím sa vymyslieť nejaké úpravy, čo to obohatia. Texty ako má napríklad taký ZAJO a jemu podobní napíšem na posedenie, ale to nevnímam ako cestu, ktorou by som mal, respektíve chcel ísť.

 

4. Prečo si sa rozhodol nespraviť žiadny featuring?

Tak v prvom rade sa bavíme o koncepčnom albume, ktorého celistvosť by teda aspoň podľa mňa featy dosť rozhodili. Preto som sa rozhodol zavolať len pár speváčok do refrénov, nech to aspoň trošku spestria. No a nie, že by som necenil tvorbu iných interpretov a nechcel s nimi spolupracovať, ale u máloktorých som stotožnený so všetkými ich názormi a keď sa jednoducho líšia, nie je čo riešiť. Tak isto nebudem volať na skladbu niekoho, kto mi nie je sympatický po ľudskej stránke, nech už je akokoľvek dobrý. Mám určité zásady, ktorých sa púšťať určite nehodlám. Každopádne, je veľa interpretov, s ktorými by pre mňa bola česť mať skladbu, ale skôr ako k tomu dôjde viem, že musím niečo ukázať sám. Postaviť si základy, na ktorých potom budem môcť stavať. Ja sa nikam neponáhľam, však mám iba 19 a každopádne sláve nie je to, po čom by som túžil. Keď budem cítiť, že s tým človekom chcem mať niečo spoločné, tak to pôjde samo. Posledná vec, ktorú by som chcel je šplhať sa cez niekoho vyššie. To pre mňa nemá žiadnu cenu.

 

5. Máš aj nejaké vtipné situácie popri nahrávaní?

Tých bolo niekoľko. Hlavne pri natáčaní videoklipov. Takmer po každom natáčaní som končil s nejakou ujmou na zdraví (bral som to s humorom). Pre celkový výsledok som bol ochotný vliezť v Novembri do ľadovej vody v košeli a nohaviciach, nechať sa obstreľovať paintballkou bez výstroje, postaviť si plťku, tancovať v ohni, hodiť zrkadlo o zem, nechať sa obliať pivom a podobne… je toho veľa, ale užil som si to. Ako sa hovorí, cieľ je cesta.

6. A naopak, nejaké komplikácie?

Tie sú tam vždy. S tým treba rátať. Najväčšia sranda bola keď mi v deň plánovaného doručenia CDs z lisu a zároveň deň pred releasom nemenovaná kuriérska služba stratila celú zásielku a dopátral som sa k nej až po 10 hodinách v úplne inom meste.

 

7. Si jeden z mála interpretov, ktorý nemusí nadávať a má kliknutia. To sa mi páči. Taktiež viem, že na vybudovanie albumu Kontrast si zobral niekoľko hypoték. Ako sa ti to darí splácať?

Ako som už neraz spomínal, snažím sa to robiť inak. Však práve preto aj názov „KONTRAST“. Začal som na ňom robiť v čase keď som bol tretiak na strednej a dokončoval ho v období keď som maturoval, čiže to bolo dosť náročné. Aj napriek tomu, že boli všetci, čo na tom so mnou spolupracovali ústretoví a dávali mi naozaj veľké zľavy, celé ma to vyšlo 8 000 eur. Vtedy som fakt ani ja sám netušil, kde tie peniaze idem zohnať, ale vedel som, že to nejakým spôsobom zvládnem. Ako som sa k nim teda dostal? Tak, že som do toho 2 roky dával každé jedno euro, čo som si zarobil dvadsiatimi možnými spôsobmi, išiel som pracovať do Nemecka, kde som do roboty vstával o 4:00 + zobral 2 000 eurovú pôžičku, ktorú splácam ešte doteraz. Každopádne, stálo to za to.

 

8. Na sociálnej sieti si niekedy všimnem, že dávaš merch ľuďom aj za ľubovoľnú sumu ba až zadarmo. Máš aj mnoho pozitívnych odoziev. Ako to preciťuješ?

Merch veľmi ani nie, iba ak sa jedná o nejaké súťaže. Ale áno, CDs Kontrast sa dajú zakúpiť za ľubovoľnú cenu a to z dôvodu, že som chcel aby mal tento album vyšší cieľ a význam. Nechcel som byť len jeden z tých, čo prázdnymi slovami “moralizuje“ okolie a skutek utek. Chcel som pomáhať nie len slovami, ale aj činmi. To, že na to nemám vek a prostriedky, nie je vôbec žiadny argument a aj to som bol odhodlaný dokázať. Rozhodol som sa teda, že peniaze z predaja CDs venujem rodinám s chorými deťmi, ktoré ich potrebujú viac ako ja a ľuďom, ktorí si možno nemohli kvôli svojej finančnej situácií dovoliť vlastniť originál, dať možnosť zaobstarať si ho za ľubovoľnú čiastku podľa vlastného uváženia a ešte tým aj pomôcť niekomu ďalšiemu. Mnoho ľudí, čo vie, že sám som tých peňazí nikdy nemal veľa a po tom všetkom, čo som pre tento projekt obetoval, tento krok nedokáže pochopiť. Mnohí ma dissujú, že som až príliš dobrý a skromný na túto dobu, že sa mi to raz vyplatí. Možno majú pravdu, kto vie … ale tiež nechápu, že presne toto znamená byť „kontrastom“. Neberiem to len ako frázu, ja sa tak jednoducho snažím žiť a s touto vecou som úplne stotožnený a pravdupovediac – užívam si to. 🙂

Zdroj: instagram.com

9. Do popredia si sa dostal aj vďaka Kalimu, ktorý na svoj YouTube kanál uverejnil tvoj známy videoklip Na vine sú hviezdy. Ako sa ti ho podarilo osloviť?

Zatiaľ som s ním nikdy nebol v bližšom kontakte. Okrem toho, že som mu ešte keď som začínal poslal jednu skladbu a poprosil ho o úprimný názor. V deň releasu spomínaného klipu mi napísal kamarát producent Radego, že sa pozná s Don Čičom a že či to nechcem dať von cez Kali Records. Povedal som si, že prečo nie, keď je taká možnosť, ale nič som od toho neočakával. Ostatné sa už začalo hýbať samo a aj bez toho aby som pohol prstom.

10. Vo voľnom čase sa zvykneš od rapu izolovať alebo skôr počúvaš výhradne iba rap?

Počúvam akýkoľvek žáner. Od Jezzu po Symphonic Power Metel.

 

11. Ktoré mená svetového (aj česko-slovenského) hudobného priemyslu zvykneš počúvať?

Momentálne je môj najobľúbenejší interpret Yelawolf. Ďalej je to napríklad Kendrick Lamar, Eminem, MGK, Macklemore, Sheeran, Linkin Park, The Weeknd, Rise Against a dlhé roky som si veľmi išiel aj Nightwish – ten orchester spojený s bicími, klavírom, gitarou a spevom bolo proste niečo úžasné. Z SK asi najviac cením celé Neni Problém, MR, Matysa a z CZ Paulieho Garanda.

 

12. Tento rok mnoho našich raperov vydalo alebo ešte len bude vydávať album. Máš nejaký, ktorý hodláš počúvať? Ak áno, od koho?

Rozhodne sa snažím oceniť snahu takmer každého interpreta a určite sa to pokúsim vypočuť minimálne aspoň raz.

13. Na sekundu ešte späť k tvojmu albumu. Na Facebooku vidím, že vždy niekde koncertuješ. Plánuješ aj nejaké turné?

Plánovalo sa, ale nakoľko som tak trošku prehodnotil isté veci v mojom živote, rozhodol som sa urobiť niekoľko zmien v postupe a súčasťou toho bolo aj dočasné pozastavenie koncertov. Viem, že by som takto verejne nemal hovoriť o týchto veciach otvorene, ale v podstate mi to je jedno. Nazrel som do tejto sféry zatiaľ iba okrajovo, ale už teraz mi celý tento showbizhnus príde ako jeden veľký bordel a naháňanie sa za nejakým tým nazvime to úspechom a to kľudne aj cez mŕtvoly, pričom to človeku akurát tak pomrví charakter. Predsa, ako sa vraví „kto chce s vlkmi viť, musí s vlkmi žiť“ a dnes je hudba viac braná ako biznis, než ako umenie. Ja som si uvedomil, že netúžim byť toho súčasťou. Nechcem kalkulovať, robiť veci vypočítavo, hrať formy, srať si do úst, riešiť mindstorming ako väčšina manažérov našich hviezdičiek a klamať ľudí len preto, aby mi to zarobilo, mal som fame a bol som známy. Keď som sa na to pozrel takto, tak si radšej ako prebdené a prehýrené noci v chlaste a striedanie dievčat na hoteloch volím pokoj, cestovanie, rodinu a hlavne neskazenú dušu. Koniec koncov som vlastne ani nikdy nechcel byť slávny. Chcel som len robiť hudbu, ktorá ľuďom pomáha a popritom sa tým zabávať. Úplne mi stačí, keď sa mi späť vráti to, čo som do toho investoval, aby som to pre ľudí, čo o to stoja mohol robiť aj naďalej. Každý na to máme iný pohľad, toto je ten môj.

14. Pred pár dňami si vydal novinku WINETIME. Dávnejšie IEU. Okrem nového merchu a kvalitnej hudby mi prišlo do hlavy aj to, že sa chystá nejaký nový projekt z dielne teba a Fash Flaga, nakoľko vy dvaja ste uvedení ako autori tracku. Fash Flaga sa síce postaral o produkciu ale ty producentov si doteraz zvykol písať až za názov tracku. Ak to nie je ešte tajomstvom, chystáte spoločný projekt alebo niečo také? Ak nie, chystáš nejaký nový projekt aspoň ty?

Výborná dedukcia, ako kolegovia z lejblu TNT už polroka spolu pracujeme na spoločnom albume, ktorý sa bude niesť v znamení hudobných nástrojov, boombapu a klasiky. Popravde si ani jeden moc nejdeme ten dnešný “new sound“ a aj keď vieme, že týmto projektom určite neurobíme dieru do sveta a nebude to mať zďaleka takú sledovanosť, pretože to nie je trendy, chceme to takto. Ako som spomenul vyššie, neplánujem si tým zarábať (aj keď by to určite bolo z časti krásne), proste len chcem robiť hudbu pre ľudí a žiť život v kľude, mimo výslnia. Ak to raz buchne, tak to buchne, ale nejdem tlačiť na pílu, nechávam to tiecť voľným prúdom. Tak isto nechcem aby ľudia velebili moje meno viac, ako to Božie. Neulietam si, nie som na seba tak zaťažený aby som dokázal spraviť čo i len jeden egotrip, alebo aby som sám o sebe rozprával v extrémizmoch aký som skvelý. Neviem to. Som len obyčajný chalan, čo má svoje názory a postoj, ktorý možno mnohým príde ako divný. Nevadí, tak je to správne. Ľuďom dnes chýba pokora. Kým ju mať nebudú, tieto slová zrejme len ťažko pochopia.

15. Kde nadobúdaš motiváciu a energiu? Akým sa riadiš mottom?

Ako NAOZAJ veriaci človek sa len jednoducho snažím vyzerať dobre v očiach Boha, nie ľudí. To je pre mňa motiváciou. Akým mottom sa riadim? Ťažko povedať, nemám žiadne životné motto a zároveň je veľa myšlienok s ktorými sa stotožňujem. Keď sa odseparujem od hudobného života a prenesiem to celkovo do toho osobného, tak by to asi bolo to, že: „Všetko zlé, je na niečo dobré. Pre všetko to zlé, čo sa nám udeje, existuje nejaký dôvod, ktorý možno pochopíme až časom. Záleží len na postoji, ako sa to celé rozhodneme vnímať.“ Ja napríklad viem, že nebyť všetkých tých ťažkých životných situácií, ktorými som si do dnes musel prejsť a Boh vie, že ich nebolo málo, dnes nie som takým človekom, akým som. Mal by som určite úplne iný pohľad na veci, na svet. Môžem si povedať, že vďaka nim som dospel. Druhou myšlienkou, ktorá sa netýka len mňa je tá, že: Všetci iba šomreme na to, aký je svet chladný, no popri tom práve my sme tí, čo ho tak chladným robia. Miesto toho, aby sme sa snažili robiť niečo pre to, aby to bolo inak … miesto toho, aby sme MY boli iní , sa bojíme vybočiť z davu a radšej tiež iba ostávame chladnými, pretože sa bojíme reakcie a chýba nám odvaha. Odpoveďou na toto je presne myšlienka „Kontrastu“.

 

Celý album Kontrast si môžete vypočuť tu aj s videoklipmi.


Teraz ti dám 5 otázok a skús na ne odpovedať v čo najkratšom časovom intervale.

Festivaly x Kluby?

Festivaly

Metal x Rock?

Rock

Bohatý x Šťastný?

Zdraví

Kola x Pivo?

Pivo jednoznačne.

Knihy x Internet?

Asi by som mal povedať kniha, aby som zapôsobil … ale internet. Haha.


V mene celej redakcie ďakujem za poskytnutý rozhovor a za to, že si si našiel čas. Na záver ti dávam priestor odkázať niečo Tvojím fanúšikom a našim čitateľom.

Myslím, že to, čo som chcel, som už povedal. Ďakujem.


Marks na internete:
Facebook – klikni tu
Instagram – klikni tu

Pre nahlásenie článku musíte byť najprv prihlásený.
Zakladateľ portálu Rapresent a milovník rapu.
ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here